Hummus, arabský chlieb, cícer a Cyprus

Hummus, arabský chlieb, cícer a Cyprus

Keď to chceme spraviť dobre musíme vždy začať od začiatku.

Sme tri sestry, ktoré viacmenej vychovával tatko (hlavne mňa). Jeho vychovávateľské krédo bolo: Dokým budeš študovať dovtedy ťa budem živiť. Celkom spravodlivé. Taktiež mal nutnosť naučiť nás súťaživosti a preto nás nikdy nenechal vyhrať “Človeče nehnevaj sa” ani iné hry. Doteraz rozpráva ako som išla 8 krát plakať do kúta lebo ma porazil a aj tak som prišla a začala 9tu hru, ktorú som vyhrala. Učil nás samostatnosti, a preto ma naučil ako 6- ročnú urobiť si vajcový chlieb. Načo by on vstával ráno, keď som si raňajky mohla urobiť sama. Je toho ešte veľa ale asi mu venujem v budúcnosti vlastný článok.

No ale aby som sa vrátila k tomu živeniu. Najstaršia sestra zmaturovala a sama nevedela čo so sebou. Oklamala tatka, že si podala prihlášku na VŠ a keď na to došiel dal jej VŠ života. Skúšala podnikať ale sama zistila, že sa nadreš ako kôň a hovno z toho. Zlaté Slovensko. No a po roku jej dal tatko na výber. Ponúkol jej, že jej zaplatí akúkoľvek letenku, do ktorejkoľvek krajiny chce a môže sa vydať pracovať za hranice. Alebo pôjde do školy. 

Cyprus

Aká to krásna dovolenková destinácia. Neustále teplo, prímorské mesto Limassol, no čo môže byť krajšie. Tak sa vybrala ponad vodu až na tento pekný ostrov. Prešla si všelijakými otrokárčinami, až to dotiahla na pravú ruku majiteľky cyperskej reštaurácie kde robila aj čašníčku. Pri tejto vete sa pozastavím pretože robiť odutú čašníčku na Slovensku a robiť čašníčku v zahraničí je dooooosť rozdiel. “Môj zákazník môj pán” tam funguje na 110%. Potom môžete dostať aj 50 € dýško, keď sa nesprávate ako totálne natvrdnutý jebo. 

Prvý krát som išla na Cyprus ako 12- ročná. To som šla aj prvý krát lietadlom. No ale viete, keď máte 12 rokov a poznáte len vajcové chleby tak je to prúser. Pamätám si ako som prežívala na hranolkách, sendvičoch, a chlebe s nátierkou. Odvtedy prešlo 15 rokov (bože áno tak veľa) a mne sa sníva o všetkých tých neskutočne chutných, úžasných jedlách, o morských plodoch, ktoré boli ráno vylovené z mora. Straaašne mi tečú sliny. To nehovorím, že som tam mala ísť v októbri 2020 a deň pred odletom nám zatvorili hranice 😀 Díky Corona, máš to u mňa. 

Sestra sa medzitým vydala za Eilya, majú spolu dve deti a založili stavebnú firmu. Taká podarená rodina. Ale keby ste vedeli ako Eilya varí. Eliya pochádza zo Sýrie ale na Cypre žije od svojich 20tich rokov. Jeho kuchyňa sa skladá z veľa zeleniny, arabského chleba, cesnaku, citrónu, cíceru, tahini, orechov a jahňaciny. Myslím, že čokoľvek by aktuálne predo mňa položil tak to zjem. 

Niektoré pokrmy som si priniesla aj domov (v hlave) a občas si ich pripravím aj u nás doma. Môj najobľúbenejší je Fattet Hummus. Je to raňajkové jedlo plné bielkovín a verím, že ho radi vyskúšate aj vy.

Receptík na toto supr čupr jedlo:

2 hrčenky cíceru, buď dve konzervy v náleve alebo predvariť suchý

3 hrnčeky cca 500 g gréckeho jogurtu

2-3 lyžice tahini (sezamová pasta) – kúpite v obchode so zdravou výživou

1 odšťavený citrón

4 strúčiky cesnaku

5 plátkov arabského chlebu (kúpite v BILLE)

za hrsť vlašských orechov a arašidov

5 lyžíc olivového oleja

štipka sladkej papriky alebo kajanského korenia

soľ

Ak nemáte konzervu, namočte deň dopredu cícer a uvarte ho v dvojnásobnom množstve vody. Ak bude cícer uvarený pridajte olivový olej. Ak máte konzervy cíceru preskočte tento krok ale dajte si zovrieť trochu vody.

Zvlášť do misky dáme jogurt, do ktorého pridáme tahiny, odšťavený citrón, pretlačený cesnak, soľ a poriadne zamiešajte. Pomaličky prilejeme vrelú vodu. Najlepšia je tá z uvareného cíceru a keď nie, tak zmiešajte vrelú vodu s vodou z konzervy. 

Časť cíceru rozmixujte a pridajte do jogurtovej zmesy. Druhú časť si odložte.

2 kúsky arabského chlebu roztrhajte na malé kúsky o veľkosti cca 2 cm a vypražte na oleji až kým chlieb nezhnedne a nezchrumkavie. Ostatný chlieb tiež natrhajte na malé kúsky a odložte nabok.

Orechy jemne opečte na suchej panvici.

Teraz si pripravte nejakú nádobu (hlboký plech, janská misa,…) do nej naukladajte polovicu neopraženého chlebu tak aby pokrýval spodok na to vylejte jogurtovo cícerovú zmes a trochu samostatného cíceru, opäť pokryte druhou polovičkou neorpaženého chlebíku, na to dajte zbytkový cícer, opražený chlieb a opečené orechy. 

Najlepšie je jedlo nechať 15 min odležať aby chlieb nasiakol a môžete konzumovať.

Dobrú chuť. 

Keď budete kúzliť odfoťte, zaveste na instagram a označte ma 🙂 @nut.elka

One thought on “Hummus, arabský chlieb, cícer a Cyprus

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *