TIP na výlet v Trnave – Mestská veža FOTO + VIDEO

TIP na výlet v Trnave – Mestská veža FOTO + VIDEO

Prvý tip na výlet na našom blogu začínam tým, čo mi je najbližšie. Trnava je mojím rodným mestom, v ktorom žijem už 33 rokov a navyše mestskú vežu mám rovno pred domom. Hovorí sa, že pod lampou je najväčšia tma a veci, ktoré máme denno – denne na očiach nevidíme. Faktom je, že plno kamarátov z Trnavy ešte na veži nikdy nebolo. Ja som ale výnimka tohto pravidla. Za svoj život som bol na veži asi 20-25 krát, takže by sa dalo povedať, že sa mi toto lákadlo zunuje, ale opak je pravdou. Pokaždé, ako do veže vstúpim si výstup užijem, prečítam si „storočné“ informačné tabule a pokochám sa nádherným výhľadom.

V Trnave nemáme kopce, ani žiadne extra prírodné úkazy. Všetko zaujímavé si musíme doslova postaviť. Ja osobne som rád, že starí Trnaváci postavili túto vežu. Samozrejme v minulosti mala aj reálnu funkciu, s ktorou mohli pozorovať nepriateľov naozaj zďaleka.

Čo je na veži super? Ak nerátame rôzne lockdowny a podobné srandy, je veža otvorená každý deň. To znamená, že od mája do konca septembra, od pondelka do nedele, od 10:00 do 18:00. V chladnejšom období od októbra do konca apríla je otvorená rovnako od pondelka do nedele od 10:00 do 17:00.

K veži sa dostanete ľahko, je doslova v strede mesta. Trnava má veľa záchytných parkovísk, z ktorých to máte k veži od 200 do 600 metrov. Ja vám tu nebudem písať históriu veže a podobone, ten koho to zaujíma, tak si to vygoogli, alebo si o tom prečíta priamo vo veži. Ja skôr poviem niečo, čo si na wikipédii nenájdeš. Veža má 2 vchody. Je to taký konštrukčný nepodarok, ale tie hlavné dvere, ktoré sú do veže z námestia vedú „len“ do turistického centra. Tam sa dozvieš všetko čo potrebuješ vedieť. Dostaneš rôzne mapky Trnavy, pekný plagátik s blížiacimi sa podujatiami a môžeš si tam zakúpiť rôzne suveníry. V neposlednom rade si tam kúpiš aj lístky do veže.

Bočný vchod je hlavný vchod. Do veže sa vstupuje zboku, dokonca z vedlajšej budovy. Tu vzniká trochu zvláštna situácia, lebo sem tam je turistické centrum zatvorené, teda dvere spredu sú zatvorené, ale tieto bočné sú otvorené a lístok do veže kúpiš na druhom poschodí. Mal som pár tipov, ako dať na hlavné predné dvere plagát, aby bolo jasné, že veža je otvorená, aj keď je turistické centrum zatvorené, ale ževraj pamiatkari nedovolili…

Druhé poschodie veže , v ktorom teda kúpiš lístky obsahuje aj interaktívnu obrazovku, s ktorou si popozeráš informácie zábavnejšou formou, než len v klasických vitrínach. Keď hovorím o vstupnom… Dospelý 3€, dieťa 1€, Dieťa do 6 rokov zadarmo. ZŤP, senior a študent to má za 2€.

Po točených drevených schodoch vystupuješ na jednotlivé poschodia, kde informačné tabule hovoria o dejinách Trnavy. Stredom stavby visia veľké mechanické hodiny. Stále funkčné, najkrajšie odbíjajú na obed.

Na jednom z poschodí nájdeš za dverami dobový záchod, ktorý aj reálne spĺňal svoju funkciu. Strážnik, ktorý pozoroval mesto nemusel kvôli potrebe zísť až dole. Dnes však už nefunguje odpadová šachta a preto je záchod čiastočne uzatvorený. Pred pár rokmi ho jeden návštevník využil v plnej miere.

Vo výške 29 metrov sa nachádza vyhliadkový balkón. Je to dostatočná výška nato aby ste videli naozaj do širokého okolia. Celú Trnavu budete mať ako na dlani a v prípade pekného počasia sú rozlíšiteľné záchytné body. Vysielač Zobor nad Nitrou, vysielač na Veľkej Javorine, vysielač Kamzík nad Bratislavou. Mne sa pri tejto návšteve viditeľnost príliš nevyšla, ale aspoň vám dávam návod, ktorým smerom sa pozerať pri hľadaní týchto vizuálnych bodov. V každom prípade je jasné, že z veže je krásny výhľad do 40-50km vzdialeného okolia.

Pár zaujímavostí na záver. Inetriér veže musí prejsť v najbližšej dobe apdejtom. Veža je dominantou Trnavy a musí dobehnúť dobu vo forme novodobej prezentácie, tak aby aj interiér veže bol minimálne takým lákadlom ako výhľad. Všetky podstatné informácie nájdete na stránka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava region.

Dúfam, že sa vám Tip na výlet páčil. Dajte mi vedieť na mojom instagrame Zly hipster prípadne ak si budete z veže robiť fotku nezabudnite tagnúť mňa alebo Trnava region

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *