4 spoločenské hry, ktoré dokonale zabijú nudu v lockdowne

4 spoločenské hry, ktoré dokonale zabijú nudu v lockdowne

Priznám sa, že niekedy som nebol veľký fanúšik spoločenských hier. Môj postoj k hrám sa zmenil, až keď som sa dal dokopy s mojou ženou ( @nut.elka ). Lepšie povedané, keď som spoznal jej tatka (môjho svokra). Dovtedy som hrával spoločenské hry s kamarátmi, že sme sa pri tom síce zabávali, ale mali sme v podstate, nie veľmi prísne pravidlá, či už to boli hry ako „aktivity“ a podobne. Keď som bol prvý krát u svokra cez víkend v Zlatých Moravciach, tak sa mi totálne zmenil pohľad na chápanie spoločenských hier. V Zlatých Moravciach sa dodržujú veľmi prísne pravidlá. Hrá sa o víťaztvo za každú cenu. To hlavné, čo tomu celému dáva šmrnc je to, že sa musí hrať „o niečo“. Nie, nemyslím tým peniaze. To je hazard. My hráme o cvičenie. Každá hra má nejaký bodovací systém a tí čo prehrajú musia tie body odcvičiť. Berú sa len brušáky, kliky a drepy. Ten, kto prehral musí odcvičiť inak sa ďaľšia hra nezačne. Vybral som pár obľúbených spoločenských hier, ktoré radi hrávame a snáď vás inšpirujem a spríjemníte si tak nie len lockdownové večery.

1. Žolík

Stará klasika. Má vlastný bodovací systém, takže presne viete, koľko má kto bodov. Napr. včera sme hrali 4 hry. Natália všetky 4 hry zavrela (jednu z ruky), čím sa dostala na -50 bodov. Ja som mal 51 bodov, svokor 70 a filip cez 146. Rozdiel medzi vašimi bodmi a bodmi víťaza je počet cvikov, ktoré treba odcvičiť.

2. Tipni si

Vedomostná hra, ale nemusíte poznať encyklopédiu, aby ste ju vyhrali. Stačí dobre tipovať. Vyberiete si tému, vždy máte na výber z 3 otázok. Otázky sú často veľmi zaujímavé. Následne všetci hráči natipujú odpovede a tipy zverejnia. Potom nasleduje ešte tipovanie na správny tip. Za výhru či už tú vedomostnú, alebo tipovaciu získavate žetóny. Hrajú sa 3-4 kolá. Zrátajú sa žetóny a ten kto ich má najviac, tak vyhráva. My sme si jeden žetón ohodnotili (5 timi cvikmi). Svokor vyhral mal 19 žetónov – takže mal 95 bodov. Ja som mal 2 žetóny – 10 bodov. Filip žiadny – 0 bodov a Natália 3 žetóny – 15 bodov. Rozdielové body boli výsledným počtom cvikov.

3. Telepatia

Veľmi zábavná hra, ktorá sa hrá v pároch. Teda, mali by ste byť minimálne 4. Pohybujete sa figúrkou po hracom poli. Ťaháte si kartičku na ktorej je text alebo obrázok. Následne všetci hromadne, alebo v pároch opisujete to, čo je na kartičke synonymami, asociáciami a podobne. Spoločné slová sú vaše body, o ktoré sa pohybujete vpred. My si to bodujeme tak, že násobíme počet chýbajúcich políčok do cieľa. Takže, ak je druhý v poradí od cieľa 4 políčka schytá 4×5 = 20 cvikov.

4. Človeče, nehnevaj sa!

Myslíte si, že táto hra je len pre deti? Mýlite sa! Hra, plná zákerného vyhadzovania a taktizovania je výborná. Ten správny šmrnc to má aj vtedy, keď má každý hráč svoju vlastnú (šťastnú) kocku. Bodujeme to takto. Víťaz samozrejme necvičí. Zvyšným hráčom sa body na cviky stanovujú tak, že sa zráta počet políčok chýbajúci hráčovi do domčeka. Ak má niekto náhodou ešte nejakého panáčika v domčeku, tak to je +50.

Aké spoločenské hry ešte hrávate? dajte mi vedieť dole v komentároch, alebo mi píšte na instagram @zly_hipster. Ak som vás inšpiroval, či už novou hrou, alebo hraním o cvičenie, nezabudnite ma v storkách označiť a rád vás zazdielam 🙂 Samozrejme za každé odporúčanie tohto blogu vopred díky !

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *