Ako ušiť veľrybu

Ako ušiť veľrybu

Tu nájdete jednoduchý postup + strih pre veľrybu. Postup je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorý vedia ovládať šijací stroj a čo to už poskúšali. Veľryba bol môj tuším nejaký 5 či 6 pokus niečo ušiť. 

Čo potrebujem?

 • šijací stroj
 • 1. bavlnená látka podľa vlastného výberu najlepšie nejaký pekný vzor alebo farba
 • 2. bavlnená látka podľa vlastného výberu najlepšie bielej farby
 • výplň do vankúšov
 • niť a čiernu bavlnku (aj keď ja som za gombíky namiesto očí)

Z látky 1 si vystrihneme 2x bočný diel, 4 x plutvu a 1 x stredový diel. Z látky 2 si vystrihneme 1 x bruho.

POZOR TLAČ STRIHU JE NA VEĽKOSŤ PAPIERU FORMÁTU A3

Slovník

Rub – vnútorná strana látky (tá ktorú nebude vidieť)

Líc- vonkajšia strana látky (tá ktorú vidieť budeme)

Švový prídavok – nikdy nestrihajte presne látku ako je strih, ale pridajte všade aspoň 1 cm látky. Slúži to na lepšie zošívanie látky.

POSTUP

 1. Dva a dva dielce plutiev přiložte lícem k sebe, přišpendlite a zašite tak, aby spodná rovná strana zostala nezašitá. Prevráťte a vypchajte výplňou.
 2. Na miestch kde je nakreslený krížik na bočnom dielci veľryby vyšite ručne krížik (ja dávam radšej gombíky, neosvedčilo sa to u mojich detí, ktoré veľrybe oči rozhrýzli)
 3. Stredový “trojuholníkový diel” priložte lícom k lícu na hornú zaoblenú stranu jedného bočného dielu tak, aby krátka strana stredného dielu presne končila súbežne s rovnou spodnou stranou bočného dielu, a zošite. Následne rovnakým spôsobom spojte a prišite aj druhý bočný diel. Základom je si látku dobre prišpendliť.
 4. Bočné diely na seba položte lícom k lícu a zošite krátky kúsok medzi všitým stredovým dielcom a chvostovou plutvou.
 5. Telo veľryby položte lícom k lícu na diel brucha, zopnite špendlíkmi, na vyznačených miestach zasuňte medzi jednotlivé vrstvy látky postranné plutvy v správnom smere. Všetky vrstvy zošite po celom obvode a súčasne všite aj postranné plutvy. Nechajte nezošity otvor na prevrátenie.
 6. Otvorom na prevrátenie veľrybu prevráťte a vypchajte výplňou. Najprv vyplňte chvostovú plutvu a následne zvyšok tela.
 7. Švové prídavky otvoru na prevrátenie zahnite do rubu a otvor ručne zošite najlepšie matracovým stehom (kukni google aký to je).

Ak budete mať nejaký problém alebo otázky neváhajte mi napísať na Instagram nut.elka.

Teším sa na vaše výtvory 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *