Pochod Trnava – Záruby 2021

Pochod Trnava – Záruby 2021

Sobota 29. mája 2021 sa uskutočnil prvý turistický pochod Trnava – Záruby. Pochod som organizoval ja. Dôvodov, prečo zorganizovať tento pochod bolo hneď niekoľko.

  1. V poslednom období som výrazne schudol a jedným z pilierov tohto úspechu bolo, že od marca robím každý deň 25 tisíc krokov a bol som zvedavý či dokážem túto vzdialenosť Trnava – Záruby prejsť.
  2. Tým, že v Trnave nemám kopce, nie sú tu ani žiadne turistické trasy a tým pádom nie je tu ani žiadny oficiálny turistický pochod. Ešte aj známy turistický pochod “ Trnavská stovka“ vedúca z Bratislavy na Bradlo sa k Trnave nepríblíži na menej ako 20km. Takže spraviť v podstate 1 turistický pochod z Trnavy bola výzva.
  3. Najbližšie kopce v Trnave máme pri Orešanoch, či Smoleniciach a považujem za smutné, že sa tam stále nevieme dostať bezpečne bicyklom. Pochodom som chcel ukázať, že sa tam vieme dostať peši, a preto vzdialenosť pre bicykle je tak malá, že by bola vhodná na rodinné výlety. Aj touto udalosťou by som chcel žiadať Trnavskú župu ako zodpovedný orgán, aby v tejto činnosti začala konečne konať.
  4. Chcel som spropagovať nadáciu Trnava Trnavčanom a odvďačiť sa jej, že aj mne (môjmu synovi) pomohla. Aktuálne sa pochodom vyzbieralo 600€ (50€ ja , 50€ Rado G, a 500€ Peter B. ) Toto číslo budem samozrejme aktualizovať, nakoľko peniaze sa na transparentnom účte objavia až o niekoľko dní (ak niekto neposiela priamo z účtu slovenskej sporiteľne). Spojenie pochodu s podporou nadácie by som rád zachoval aj do nasledujúcich ročníkov.

Stretnutie bolo o 7 ráno na Trojičnom námesti v Trnave. Stretli sme sa piati odvážlivci (+môj pes Barry) , čo bol presne ten počet účastníkov v ktorý som dúfal. 100% som nepoznal trasu, nakoľko sme len križovali polia, lebo oficiálna trasa do Smoleníc neexistuje. Ak by prišlo 20-30 ľudí, bol by presun rozhodne pre prvý (testovací) ročník skôr komplikáciou.

Začiatok od mestskej veže cez Štefánikovu ulicu
okolo Sesslera

Vyrazili sme smerom na Štrky (rekreačná zóna) odkiaľ sme zamierili do polí. Počasie bolo na turistiku ako stvorené. Ani zima ani teplo. Svietilo slniečko, mierne pofukovalo a kroky nám ubiehali ako nič. Na poliach sme pozorovali veľa zajacov a srniek. Celú cestu som dokumentoval aj storkami na mojom instagrame Zly_hipster. Cesta ubiehala celkom rýchlo a po niečo vyše 2 hodinkách sme si dali prvú krátku prestávku v lesíku nad Bolerázom.

Polia pri Štrkoch

Tam polná cesta končila, prešli sme stredom obce Boleráz a zamierili smerom cez rolu k miestu, ktoré sa volá Všivavec. Bohužiaľ nenašli sme tam cestu, buď bola zoraná, alebo tam jednoducho nebola. Na príchod do Smoleníc sme museli využiť hlavnú cestu, našťastie sme neboli veľká skupina a po 3 kilometroch asfaltovou cestou sme o 11:44 prišli do Smoleníc. Merače ukazovali 23 kilometrov a 27 tisíc krokov. Odmenili sme sa zmrzlinou a krátkou prestávkou.

Výstup na Záruby sme zvolili zrejme cez najkratšiu trasu. Zamierili sme do doliny Hlboča, kde stále tiekol aj Hlbočanský vodopád. Cez lokalitu Vlčiareň sme si to struhli rovno do Čertovho žľabu. Tam prakticky začal strmší výstup až po samotný vrchol Malých Karpát a zároveň cieľ našej cesty Záruby.

Cieľové miesto pochodu boli Záruby a od mestskej veže v Trnave sme na jeho dosiahnutie prešli 29 km. Odmenou boli výhľady, dobrý pocit z výkonu a jelenia klobáska. Poviem vám, že na Záruby som vyšiel už asi 20, či 30 krát. Doteraz sa vždy moja túra na Záruby začínala rovno pod kopcom a výstup mi pripadal dlhý. Tentokrát mi výstup pripadal veľmi krátky. Napriek prvotným obavám, že po tej prvotnej dlhej trase cez polia bude stupáčik problém, sa moje obavy nenaplnili a všetko dopadlo na 100%.

Po spoločnej vrcholovej fotografii sme zostúpili do Smoleníc, odkiaľ si už každý účastník zamieril domov po svojej osi. Mňa čakala v Smoleniciach moja najobľúbenejšia a najobetavejšia manželka s deťmi. Eme som už dlhšie sľuboval výlet vlakom, tak som na záver pochodu splnil ešte jeden sľub a zo Smoleníc sme išli vlakom.

Na záver chcem povedať len jedno. Už sa teším na druhý ročník ! Vidíme sa na pochode Trnava – Záruby 2022 !

Ak sa ti článok páčil / nepáčil napíš mi na INSTAGRAME ZLY HIPSTER. Feedback ma posúva vpred a samozrejme ak ťa bavia moje články a fotky, tak nezabudni dať follow 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *